02 жовтня 2015

Славетні імена України – 2015 Михайло Вербицький



Усний журнал
Крізь віки з пошаною
ІІІ місце

Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Михайла Вербицького; формувати почуття патріотизму, духовності, національної свідомості; розвивати естетичні смаки; виховувати ціннісне ставлення до мистецтва та діячів культури.

Обладнання: мультимедійна презентація, відео-записи творів «Ще не вмерла Україна», «Заповіт», «Підгіряни», підсвічник з свічками, нотний зошит, чорнильниця, перо, гітара.
Хід


Застелений скатертиною стіл. На столі стоять підсвічник (горять свічки), чорнильниця з пером, лежить розкритий нотний зошит. На підлозі де-не-де розкидані аркуші з нотного зошита. Біля стола стоїть крісло, на якому гітара.
«Вербицький для нас є не тільки музикантом,
а також символом нашого національного
відродження в Галичині»
(Станіслав Людкевич,
український композитор)

Вчитель.  
2015 році ми відзначаємо 200-річчя від дня народження талановитого композитора М. Вербицького співавтора Гімну України «Ще не вмерла Україна». 
    Сьогодні сторінки усного журналу «Крізь віки з пошаною» доповнять ваші знання про життя та творчість Михайла Вербицького.
Слайд 1.


Учень.
Він всю красу, що навкруги, -
схід сонця, запашні луги,
а ще Шевченкові рядки:
про Україну, про Дніпро і кручі…
на музику перетворив.

Учень.
Музика – частинка його душі
то спрагла, лагідна, а то печальна,
але ним випита до дна.

Сторінка І. Сторінки з біографії.
Слайд 2
Вчитель. 
Михайло Михайлович Вербицький увійшов в історію музичної культури як видатний прогресивний композитор першої половини ХІХ ст., хоровий диригент. Його творчість мала особливо велике значення для демократичної культури західноукраїнських земель, що розвивалась в особливих та складних умовах.
На його творчих традиціях виховувалося ціле покоління західноукраїнських музикантів, які з великою пошаною і любов'ю ставились до корифея рідного музичного мистецтва. Більшість його творів — передусім «симфонії» і хори — це справжні перлини української музики.

1-й учень.
24 березня 1815 році народився Михайло Вербицький  в с. Яворник на Галичині. Батько Михайло-Андрій Вербицький був священником церкви св. Димитрія, а мати - Пелагія, дочка перемиського міщанина Івана Пацановського.

2-й учень
Коли майбутньому композиторові виповнилося 10 років, помер батько, а мати вийшовши вдруге заміж, не надто переймалася сиротами – Михайлом та Володиславом. Ними опікувався далекий родич матері, єпископ Іоанн Снігурський.

3-й учень
Михайло навчався в місцевій гімназії, мав чудовий голос і слух, співав у кафедральному хорі собору Івана Хрестителя, завдяки чому отримав ґрунтовну музичну освіту під керівництвом чеського диригента і композитора Алоїза Нанке.

4-й учень
На формування його музичних уподобань значно вплинула творчість австрійських композиторів, класиків віденської школи Йозефа Гайдна і Вольфганга Амадея Моцарта та українських композиторів Дмитра Бортнянського та Максима Березовського.

5-й учень
З 1834 р. композитор навчався у Львівській духовній семінарії.

6-й учень
1850 р. отримав сан священника і оселився у с. Млини на Яворщині. І з цього року аж до 1862 він майже не звертається до творчості.
Слайд 3
7-й учень
Час кризи минає, коли відкрився театр «Руської бесіди». Вербицький побачив можливість постановки своїх п’єc, як тих давніших, так і нових.
8-й учень
В 1864 р. товариство «Руська бесіда» оголосила конкурс на кращі українські п'єси, і перше місце займає на ньому саме співогра М. Вербицького на текст Івана Гушалевича «Підгіряни», в котрій зображувалися сцени з життя прикарпатських селян.

Перегляд відео – запису твору М. Вербицького «Підгіряни» на текст І. Гушалевича

8-й учень
Протягом 1865-1866 рр. Вербицький М. написав 10 музичних п’єс. Серед усіх його творів особливої уваги заслуговує велика хорова композиція та перше музичне втілення безсмертного «Заповіту» Т. Шевченка.

Перегляд відео – запису твору М. Вербицького «Заповіт» на слова вірша Т. Шевченка.

Сторінка ІІ. Музичний символ України.
Слайд 4


Учень
Його душа не мала відпочинку.
В крилатих мріях не існує меж.
Плекав він кожну мрію, як малу дитину.
 І ти прислухайся до свого серця теж.

Вчитель.
Дуже цікавою є історія написання пісні «Ще не вмерла Україна». Вона пройшла складний шлях. Довий час у Галичині не знали, що автором тексту є Павло Чубинський, а приписували його авторство не кому іншому, як самому Т. Шевченку. Так вважав і сам М. Вербицький.

Ведучий - 1.
Отець Вербицький фанатично любив твори Шевченка. В журналі «Мета» №4 за 1863 рік  були надруковані вірші Шевченка. Це число журналу катехитичної  Перемишльської семінарії о.Юстин Желехівський відвіз своєму побратимові, млинівському священику Михайлу Вербицькому.
Слайд 5
(Інсценізація зустрічі)
Вербицький сидить за столом до нього підходить о. Юстим з журналом.
-        Отче Михайле, я знаю, що ви захоплюєтеся творчістю Шевченка.
-         Так, отче Юстиме.
-         Ось привіз вам журнал «Мета» в якому надруковані вірші  Тараса Шевченка.
-         (бере журнал, відкриває першу сторінку, читає)Ще не вмерла Україна, і сила, і воля… Які сильні рядки.
-         Так.
-    Я давно мрію, покласти на музику всі вірші цього геніального поета -  Шевченка.
-         Тож, спробуйте, дорогий друже.
Юстим виходить, залишає Вебицького самого. Він бере перо і починає писати ноти. З написаними нотами, радісний виходить з "кімнати".

Ведучий - 2
Вже в грудні, на зібранні громади Перемишльської семінарії, пролунала вперше «Ще не вмерла Україна». Ректору так сподобалась пісня, що він рекомендував семінаристам поширювати її серед прочан, а о.Вербицького попрохав зробити з солоспіву хорал.

Ведучий - 1
 І вже на свято Івана Хрестителя перед багатотисячним натовпом перемишльців пролунала ця мелодія у виконанні хору.

Ведучий - 2
Присутньому на святі єпископу Полянському, так сподобався хорал, що при відкритті українського театру у Львові 25 грудня 1864 року постановкою оперети Карла Гейнца «Запорожці» він звелів режисеру вставити в дію виконання цієї пісні.

Ведучий - 1
А на  другий день після вистави «Ще не вмерла Україна» співав увесь Львів.

Перегляд відео – запису твору М. Вербицького «Ще не вмерла Україна» на слова вірша П. Чубинського

Сторінка ІІІ. Вікторина «Чи знаєш ти… ?»
1.     Автор музики “Ще не вмерла Україна”. (М. Вербицький)
2.     У якому місті було вставлено перший пам’ятник М. М. Вербицькому в Україні? (Яворів)
3.      Які аудіовізуальні матеріали були використані при першому записі гімну у 1910 р.? (Платівка)
4.     Духовний сан М. М. Вербицького. (Священик )
5.     Назва журналу, в якому вперше було надруковано вірш “Ще не вмерла Україна”. («Мета»)
6.     Автор вірша “Ще не вмерла Україна”. (Павло Чубинський)
7.     В якому місті проживав останні роки свого життя композитор? (Млини)
8.     В якому українському місті хочуть звести ще один пам’ятник композиторові? (Львові)
9.     Прізвище чеського диригента та композитора, під керівництвом якого М. Вербицький отримав музичну освіту. (Алоїза Нанке)

Сторінка ІV. Серце музики спинилось
Слайд


Вчитель.
7 грудня 1870 р. в с. Млини від тяжкої недуги помер Михайло Вербицький.
Учень
Яка краса! Усе життя
В акорди перелить,
З високих дум і почуття
Нове життя творить!

Учень
Серце музики спинилось...
Чуєте — серце музики!
Серце, що ритмами билось,
Вже заніміло навіки.

Учень
Висока честь: усі скарби
Зложити на вівтар, —
І жити в пам'яті юрби
Як лицар і Кобзар!

Учень
Серед братів, серед сестер,
Де пісня гомонить,
Співець почив, але не вмер
І вічно буде жить.

Звучить мелодія під гітару «Ще не вмерла Україна».
Вчитель
Михайло Вербицький залишиться в наших серцях, як талановитий композитор, що оживив музикою Національний гімн України - символ нашого національного відродження.
Усі разом під гітару співають «Ще не вмерла Україна».

1 коментар:

  1. “Я не міг би закрити свій перший дім без пана Бенджаміна Лі! В цій угоді Бенджамін та його команда пішли за мене. Він з легкістю впорався з моїм дуже жорстким розворотом і завжди був доступний для мене, коли у мене були запитання (а в мене було багато), навіть коли він був далеко від офісу, що я дуже вдячний! Він та його команда впорались із багато продавців у останню хвилину і невтомно працювали, щоб переконатись, що я можу закрити до закінчення терміну оренди (і моєї допомоги на перший внесок). Містер Бенджамін - надзвичайно обізнаний співробітник з питань позик, ввічливий і терплячий. Я пройшов кілька пропозицій щодо нерухомості до моєї остаточної покупки, і Бенджамін був там, щоб допомогти у кожному, часто координуючись із моїм агентом за кулісами. Я відчував підтримку протягом усього процесу. Завдяки Бенджаміну та невтомним зусиллям його команди, я тепер пишаюся власником будинку! Я б закликав Вас розглянути Бенджаміна Бріеля Лі для будь-якого виду позики. Пан, Бенджамін Лі Контактна інформація. Через WhatsApp + 1-989-394-3740 Електронна пошта - 247officedept@gmail.com.

    ВідповістиВидалити